• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

25 literes nano, Ryuboku stílusban.

Levinen

Kertész szaki
Kedves Akvakertész barátaim,

Ez úton is szeretném megosztani veletek a 25 literes nano akváriumomat. Biztos most többetekben is felmerül, hogy eme kreációm már-már egy kicsit túl van marketingezve, nos ezt én is így érzem, de remélem, hogy ez nem véletlen. Az, hogy itt is megjelenítem, annak nagyon egyszerű okai vannak. Ez a fórum formátum tökéletesen alkalmas arra, hogy még jobban be tudjak avatni mindenkit a készítés folyamatainak részleteibe, illetve végig tudjuk kísérni és megbeszélni a kezdetektől a jövőképig a nanom alakulását. Ebből a lehetőségből én is nagyon sokat tanulhatok, és nagy segítséget adhat a jövőbeli terveimhez.
 
Gyönyörű, ez az akva! Egyből beleszerettem.. :)
Amikor megláttam, kedvet kaptam a garnélás akvám átrendezéséhez.
Csak gratulálni tudok hozzá!
 
Na akkor mivel is kezdjem? Ja igen, egy kis időutazással. Történetünk valamikor a 2008-as év végén kezdődött.........
Eme leírást nem is akarom a kitalálás részleteivel, sztorijával fűszerezni, amit ugye a blogomon már megtettem, inkább maradnék a száraz tényeknél, elvégre egy igazi, újonnan induló akvakertész fórumon vagyunk.

Adott volt egy 40*25*25-ös, 25 literes akvárium. Ebben régebben Black molly ivadékokat tartottam, aztán hosszú évekig itt-ott állt üresen. Miután az akvakertész láz már igen csak kiütközött rajtam, így ezt pont jó méretűnek találtam ahhoz, hogy egy növényes nano akváriumot létrehozzak. Ez a 25 liter talán pont az a méret, mely nem túl kicsi egy kreatív kompozíciót létrehozásához, de nem is túl nagy egy esetleges kudarchoz, melynek romjait könnyen a szőnyeg alá lehet söpörni. :) Sajnos az összhatást rontja a két rövidebbik oldalon található üvegsín, illetve a szinte letakaríthatatlan vízkő, melyre talán nem is fordítottam annyi időt, amennyit kellett volna. Na mindegy, ez úgy is csak egy próba aki lesz. :roll:

%C3%9Cres+akv%C3%A1rium.jpg
 
Hali!

Ha már üveg kaparóval rakj fel egy fekete dekor csíkot és ügyelj arra hogy a vízszint felette legyen, ha párolog akkor a vízkő itt fog lerakódni és az direktbe nem bántja a szemet. :)

Bár nem hiszem h nagy újdonságot mondanék. :D

üdv

Spagi
 
Miután az akvárium fel lett készítve az installálásra, elkezdtem a táptalajt és az aljzatokat belehelyezni. A legalsó réteg természetesen a JBL-től származó Aquabasis+ táptalaj lett, amit az akvarisztikai boltokban kapható lehetőségek közül, a legjobbnak ítéltem meg. Az általános leírásokban 1-2 cm vastagságot ajánlanak, így 2 cm vastagon lett leterítve. Egy kisebb részt kihagytam, mert ide nem akartam növényeket ültetni, ezt olyan "homokozónak" szántam, a majdani lakóknak.

T%C3%A1ptalaj+behelyezve.jpg

Ezt követte a "homokozó", vagyis a fehér kvarchomok, a kihagyott rész kitöltése. Ekkor a talajt is kb. 2 cm-re visszazavartam az üvegtől egyrészt, mert így láttam a nagyoktól, másrészt az erre kerülő bazalt zúzalék jobban mutat kívülről és az elszíneződéseket is jobban rejti. A homokot is 2 cm vastagon fektettem le, ami már elég az álatkáknak a kapirgáláshoz, de ugyanakkor nem rothad be könnyen, amire amúgy is kényes.

T%C3%A1ptalaj%2BKvarchomok.jpg

A kvarc és a talaj találkozásához, hátulról előrefelé, bazalt köveket helyeztem, hogy a bekerülő bazalt zúzalék minél nehezebben tudjon keveredni a homokozóval. Persze a garnélák ezt később máshogy gondolták. :)
Az elválasztó kövek mellé beszórtam a zúzalékot úgy, hogy elől 3cm, hátul 6-7 cm magas lett. Így ezzel nagyjából meghatároztam a mulm, szennyeződés elvbeli vonulási irányát. Persze a kövek jelenléte nem csak a praktikát jelentették, hanem hozzájárultak egy visszafogottabb sziklás hatáshoz, ami ugye egy Ryuboku akváriumban jelen van.

Bazaltz%C3%BAzal%C3%A9k+a+talajon%2Bk%C3%B6vek.jpg
 
Szia!

A 200 literes akváriumod is nagyon szép!
De ez még annál is jobb.Őszintén gratulálok, látszik hogy közel állsz a természethez.A felhasznált anyagok pedig szintén minőségi kategóriából valók.
Ezért sikerült ez az alkotás ilyen jóra!
Ha erre jársz szívesen látnálak egy akvárium mustrára.Mert biztos lenne egy két jó ötleted az enyémhez.
Üdv:Zumi
 
Szia Zumi,

Köszönöm a dicsérő szavakat, de még én is csak nagyon az elején járok az akvakertészet ösvényén. Ahogy egyre mélyebbre ásom magam ebben a növényes világba, egyre jobban érzem a rendszerét, a működését, de így a valódi nehézségét is. Sok még a teendő, de pont ezért is ilyen szép ez a hobbi.
Viszont szívesen felétek járnék valamikor, amúgy is szinte kimeríthetetlen a beszélgetés egy hasonló gondolkodásmódú akvaristával. Valamikor erre is sort kerítünk! ;)
 
Egy új növényes akváriumnál talán az első legnagyobb kihívást, illetve izgalmat a fák elhelyezése jelenti. Szerencsére nagyon formás darabokat találtam, így ilyen szempontból könnyítve volt a dolgom. Négyet vettem, de ebből hárommal tudtam elérni a megfelelő optikai hatást. Itt jegyezném meg, hogy nagyon ritkán lehet ezeket a kompozíciókat megoldani egy darab fából, így mindig törekedni kell a több darabos megoldásra, ez tökéletesen igaz a kövek komponálására is. Egy laikus számára a fadarabokkal játszás, egy eltúlzott marokkó játékra emlékeztető szabadidős foglalkozás, de ő nem tudja, hogy ez lehet a kulcsa a sikernek. Ha ezt eltolod, akkor jobb, ha nem is teszed fel Nigro blogjára az akváriumodat. :)
Itt is ugye megvannak a leírt szabályok, de én már korábban is leszögeztem, hogy csupán a jó ízlés irányít. De később mindig kiderül, hogy a törvény és a jó ízlés valahol egyet jelent.
Nagyon vigyázni kell már a fák kiválasztásánál, hogy az akvárium egészével arányos méretű legyen. Ha túl kicsi lesz az "ácsolat", akkor nem fog a fahatás érvényesülni, ha meg túl nagy, akkor semmi nem fog elférni rajta kívül és el is csúszik az összhatás. Szóval elmondhatom, hogy ezzel a részével játszottam a legtöbbet szárazon és vízen.

Szavannafa.jpg

Fa+dekor%C3%A1co%C3%B3+elhelyezve.jpg
 
Elérkezett a pillanat a növények behelyezésére. Korábban ezen nem sokat gondolkodtam, mert szinte minden esetben a kialakított képhez tudunk csak alkalmazkodni. Egy volt biztos, hogy a Microsorium "Narrow"-t a szétágazó fák közé fogom biggyeszteni. Ennek az esztétikai hatásáról nem akarok többet írni, mert sok helyen már megtettem. Az alap szisztéma, előre kerülnek a legalacsonyabb növésű növények, és így haladunk hátrafelé. Nagyon fontos! A növényesítés közepette érdemes porlasztott vízzel hidratálni a növényeket, mert a nagy spekulálás közepette, könnyen kiszáradhatnak a levelek. Nálam ez a nanoban nem volt olyan kritikus, de egy nagyobb tankban már erre is nagyon oda kell figyelni. Természetesen az ültetéssel kapcsolatban is rengeteg szabályt figyelembe kell venni, mert később már jóval nehezebb a hibákat korrigálni. Amit sajnos én elég rosszul csináltam, hogy nem fektettem kellő hangsúlyt a növények gyökereinek a megfelelő beásására, így elég sok növény a megerősödés előtt kijött az aljzatból. Talán nincs is idegesítőbb a vízben dugványozásnál, főleg ha nagyon apró gyökérszálakat szeretnénk lent maradásra bírni. A HC igazi horror ilyen szempontból (is). Felszáll, benyomod, felszáll, benyomod, és végül kimész az erkélyre és elengeded az egészet, hadd repüljön, na jó nem. :) Nagyon fontos, hogy el tudjuk képzelni, hogy ha a palántáink erőre kapnak, akkor hogy fognak terjeszkedni, elhelyezkedni. Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy ezt nem kalkulálva, egy igazi összevisszaság alakul ki. Ez megint elég zűrös lehet a későbbiekben.

Aqua+design+023.jpg

2870679_62ba673d1f129382bc16f69b79e8dd7d_m.jpg

2870681_b09864a7e7ed2603d902846554dda03f_m.jpg
 
Az akvárium minden eleme elhelyezve, a technika csőre töltve, indulhat a feltöltés. Erről nem lehet sokat írni, de néhány megfogadandó tanácsot azért tudok adni. A feltöltésre szánt víz egyik fele a csapból van, a másik felét a működésben lévő nagy akváriumomból szívtam le. Ennek azért van jelentősége, mert az akvárium vízben megtalálható baktériumokkal, mikroorganizmusokkal úgy mond, beoltjuk a "steril" vizet, így gyorsabban be fog állni az "egyensúly" az új installációban. A másik tanács, ami már elcsépeltnek is mondható, azaz óvatos vízzel való feltöltés. Van, aki tálat tesz az aljzatra, van, aki letakarja zacskóval, vagy újsággal a berendezést. Én a legjobb ötletnek tartom, hogy egy olyan méretű csővel engedjük a vizet az akváriumba, melynek sugara, akár valami kőre irányítva, egyáltalán nem tudja felkeverni az alját. Ezt az akvárium tetejére helyezett vödörrel oldom meg, így a folyamatos feltőltés iedej alatt, akár egy sört is meg lehet inni. :)
A fény és a szűrő bekapcsolva, a co2 elindítva, várjuk a hatást.

2+nappal+az+ind%C3%ADt%C3%A1s+ut%C3%A1n.jpg
Ez a kép két nappal az indítás után jészült. Elég jól letisztult, így hivatalosan is elindult a rendszer.

Oldaln%C3%A9zet.jpg
Oldalnézet
 
Nos hát, a növények elindultak a fejlődés útján. Egy részük emers módon volt termesztve, így kellet nekik egy-két hét, hogy akklimatizálódjanak a jelenlegi körülményekhez. Ilyen volt pl. a Rotala, melyről sajnos kiderült, hogy alacsony vízoszlopú akváriumba nem nagyon való. Az ideális körülmények hatására rohamos növekedésnek indult és mire elérte volna a csúcspontját, le kellett „fejezni”. Így nem is képes teljesen kifejlődni és szinte állandóan szenved a regenerálódástól. Valószínűleg ki is fog kerülni. A másik fekete bárány még mindig számomra a HC. Az elején bekerült tövek az első algásodás időszakában sajnos annyira meg lett bolygatva, hogy képtelenek lettek újra rendbe jönni. Azt is észrevettem velük kapcsolatban, ha az őket érő fényt egy nagyon kicsit is beárnyékolja pár levél, azonnal elindulnak a lejtőn. Akkor fogok velük legközelebb komolyan foglalkozni, ha egy igazán nagy terepet sikerül kialakítani, ahol minden igényüket maximálisan ki tudom elégíteni.
Az összes többi növényválasztás jónak bizonyult. A Narrow nem is volt kétséges, hogy gyönyörűen fog fejlődni, így a Cryptocoryne is, de várakozáson felüli növekedést mutatott Monosolenium is. Szóval a flora mondhatni igen jó úton indul el.
Nagyjából két hét múlva kerültek bele a halak, őket követték a garnélák és a csiga frontot a Neritinák erősítik. Az indítás után megjelent a kötelezőnek is mondható alga, egy bizonyos szakálalga szerűség, de szerencsére nem volt jelentős és a megfelelő körülmények hatására el is tűnt. Három hónap után már úgy éreztem, hogy van már mit mutatni az akvakertész barátaimnak, így publikálásra került.

3227477_510d5763d03ea96af8ff8b85ae0034c6_l.jpg
A kép a sikeres 3 hónap fejlődését mutatja meg

3068209_6ddcb147a1364c5bcc56ad93d0ab4cb9_l.jpg
Oldalnézet
 
szia!
Jók a képek s jó az alany. Lassan a sikereiteken felbuzdulva telepítek egyet én is a munkahelyemen az asztalomra.
Sajnos egyre nagyobb bennem a fertőzöttség.
Kíváncsi vagyok, hogy mekkora idő alatt növi be a HC a neki szánt helyet.
Várom az idő múlásával a képeket.
 
Sziasztok! Szuper az akvárium. Levi tudsz segíteni nekem? A szűrőddel kapcsolatba lenne kérdésem. Most próbálok beszerezni én is egy EDEN 501-est de sehol sem tudok rendelni. Megkérdezhetem, hogy neked honnan sikerült szerezni? Köszi előre is!
 
Lassan 4 hónapja üzemel az akvárium. Sajnos egy két gikszer közbejött, ill. nem is sajnos, mert mindből sokat tanultam. Az indításkor belerakott növények közül nem mindegyik bizonyult jó döntésnek. A Rotala ekkora magasságnál nem volt képes megerősödni, mert mikor már a csúcshajtások széppé váltak és a szárak vastagodtak volna, mindig jött a kötelező "nyaktiló". Ha nem vágtam le, akkor meg felfeküdt a felszínre és a felületi áramlásnak szabott gátat. Így repült az akiból. Eme nemes ritkítási alkalommal egy másik növény is követte a Rotala sorsát, ez pedig a Marsilea quadrifolia. A előző növénnyel ellentétben. ez remekül érezte magát az akváriumban, oly annyira, hogy szinte mindent benőtt a kis hajtásaival és kezelhetetlenné vált. A Narrowról is alig tudtam lefejteni. Egy nagyobb tankban közép tájon nagyon jól mutathat, ilyen szempontból csak is ajánlani tudom. De nem volt mit tenni, ezt is ki kellett kapni.
A növények sokasága eléggé elzárták a víz áramlását, így a co2 eloszlás is gondokba ütközött. Ennek az eredménye lett, hogy megjelent a leveleken a Staghorn alga, melynek eltüntetése, megszüntetése sok munkát, kitartást igényel. Olló, csipesz, olló, csipesz,..........
Az említett növények kiszedése, a co2 megfelelő működése, néhány új növény beültetése meghozta újra a javulást, szépülést. A megtisztult felületre Eleocharis parvula lett ültetve és néhány kőre Bolbitis töveket kötöztem. Az algatámadások idején megbarnult kvarchomokot is kicseréltem újra.
Most rendbe jött az áramlás, a növényeken már csak minimális alga található és mintha a halak is, meg a garnélák is jobban éreznék magukat.

4067007_b19bc4643dd5a872f6ffb723bfd979ea_l.jpg
 
Hajrá Levi,

Szép lesz ez nagyon! Az új szűrőt nem említetted. Vagy nem akarsz inni előre a medve bőrére? ;)
A rotalával egyébként én is küszködök. Nagyon gyorsan kinövi az akit. Sajnos ilyen kicsi akvákba nem való. A co2-őt élesztősről nyomatod még vagy megosztottad a nagyakváriumod nagynyomású rendszerével?
 
outro said:
Hajrá Levi,

Szép lesz ez nagyon! Az új szűrőt nem említetted. Vagy nem akarsz inni előre a medve bőrére? ;)
A rotalával egyébként én is küszködök. Nagyon gyorsan kinövi az akit. Sajnos ilyen kicsi akvákba nem való. A co2-őt élesztősről nyomatod még vagy megosztottad a nagyakváriumod nagynyomású rendszerével?

Szia Outro

Igen. mindig csak arról szeretek beszámolni, ami már megvan. :) Az élesztős rendeszert megszüntettem, és a nagy palackról ágaztattam le, így kényelmes és egyenletes a nanoban is az adagolás.
 
Szemből nekem egy kicsit jobban tetszik de így is nagyon baro. Remélem a jövőben nekem is sikerül valami hasonló gyönyört összehozni. Bár nekem most iwagumi van tervbevéve először :)
 
Szia Levinen.
Szeretném megkérdezni hogy a Bolbitis heudelotti-t eldaraboltad? Mekkora rizomát, vagy mennyi levelet kell hagyni tővenként?
Gyönyörű a kis akváriumod.
 
Back
Oldal tetejére