• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 240L kezdő akváriumom

ierdelyi

Főkertész
Sziasztok!

Néhány hónapja érkezett hozzánk az új nagy akváriumunk ami a család kedvence lett. Szeretném tudatosabban kezelni ezt az akváriumot, hogy egyszer meg tudjam közelíteni néhány fórumtárs művét. :)

Új vagyok az akvarisztikai témában - ami a tudatos akvarisztikát illeti - és megpróbálom dokumentálni a kezdeti küzdelmeket az algával és minden jóval ami ilyenkor megjelenhet.

Ennek kálváriáját próbálom itt vezetni.

A kezdetek....

Méret: 120*40*50 240L
Indítás ideje: 2017.08.10
Elhelyezkedés: minden oldalról nyitott, (reggel 7-11 óra között intenzív nap éri oldalról összel)
Táptalaj: Dennerle NutriBasis 6in1
Talaj: ADA Malaya
Lámpa: DIY led lámpa 135W, cree PowerLED + full spectrum, vízfelszín felett 14cm-el (beállítva: 2017.10.10)
Szűrés: TETRA EX 1200 plus szűrő, mechanikai szűrés + 3 kosár Matrix + Seachem Purigen (beállítva: 2017.10.10) előtte egy ATMAN 600l/h volt
CO: nincs
Lakók: ~10-10 Black Molly és Neonhal, 1 vitorláshal (ebből 2 lesz hamarosan), néhány csiga

Kezdetek...

120cm_start_02.jpg diy_LED-plexi-lamp-2.jpg
És most... (algával)
2017.11.10.JPG
 
A kezdeti növények (föleg az Anubiasok) eléggé senyvedtek, de ezt betudtam az elégtelen világítás és tápozás hiányának. (nem is igazán maradtak meg). Viszont a többi növény visszavágást követően eléggé stabilnak tűnik.

A régi (100L) akksiból költözés miatt ki kellett vennem a halakat az új yhelyen már egy 240L-es akksiba kerültek be. A tecnikával - és tudással - csak lassan tudtam utána menni a dolgoknak. De szép lassan összeáll talán a műszaki része.
 
Tápozás: Green Aqua Micro-macro 3 – 3ml/nap; EasyCarbo 10ml/nap (az alkgákra közvetlenül)
Karbantartás: vízcsere 2 hetente 50%, csapvíz kezelve. (+üveg takarítás szivaccsal)

A lámpa beindítása és tápozás (kezdetben 5-5ml) indítása után elkezdett megjelenni az alga elég intenzíven. Mind az üvegen, mind a növényeken és tereptárgyakon is. Első ránézésre fonálalga, de biztos van más is J. Az üvegre is szépen fel tud tapadni, leszedni sem könnyű.

Sajnos az elhelyezkedés – és az őszi alacsony napállás miatt – a napsütéses napokon elég intenzív fényt kap. (most elkezdtem takarni, így jobb a helyzet), Ezzel párhuzamosan a tápozást kb. 2 hete visszavettem 3-3ml-re és a fényt is 60W-ra és napi 7 órára (1400-2100).

Most (2017.11.14) felemeltem a fényt 90W-ra de máshoz nem nyúltam, várom, hogy mi lesz az eredménye.

A növénye közérzete változó, de nem látom rajtuk azt a kicsattanó erőt, bár van amelyik fejlődik, van amelyik vegetál látszólag.

Kémia:

Vízhőfok: 20-22C
CI2: 0
pH: 7,2
KH: 10 (vízcsere előtt 6)
GH: 14
NO2: 0
NO3: 10-15
TDS: 200-2016
Foszfát: 0-0,1
 
Sok sikert az akváriumhoz, szép kezdés tetszik a DIY lámpa. :)

Ha a napfény rásüt akkor nem sok esélyed van az alga elleni harcra. A lámpából érkező 8000-20000 lumen kiszámítható tervezhető. E helyet a napból kap még pluszba 20e-100e-et az odacsap rendesen.

Tápozásnál 6ml-t ajánlanak a 2 heti vízcseréhez, ez látszik is az alacsony No3-on.
 
Tápozásnál 6ml-t ajánlanak a 2 heti vízcseréhez, ez látszik is az alacsony No3-on.

Szia!

Ez az ajánlás nem high-techre vonatkozik? Valahol a fórumon olvastam, hogy low-hoz elégnek kéne lennie a felének is. De kérlek javítsatok ki, ha tévedek!
 
Szia!
Jó lesz az akvárium!
Kicsit még gondban vagy a fénybeállítással.
Jó lenne tudni mennyi a Lumen érték. A Watt érték ledeknél nem sokat mond.(fénycsöveknél érdemes vele számolni);)
A fényerő növelése kedvezni fog a zöld pontalga kialakulásához. Pláne, hogy alacsony a foszfát szinted.
Kb 1mg/l jó érték szokott lenni.:) Talajod még új és szívja magába a foszfátot.;)
ui: Most látom, egyszerre írtunk @Cipo3-al
 
Szia!

Ez az ajánlás nem high-techre vonatkozik? Valahol a fórumon olvastam, hogy low-hoz elégnek kéne lennie a felének is. De kérlek javítsatok ki, ha tévedek!
Mivel napfény éri oldalról ami magasabb mint az 1W/L így a növényeknek kevés lesz a low tech arány. De majd valaki nálam tapasztaltabb megmondja, hogy mit lehet alkotni napfényben.
 
Próbáljam növelni a foszfát szintet egy darabig? Erről eléggé megoszlanak itt az ajánlások.
Igazából a fonal algával küzdök. Minden nap EasyCarbo-val lekezelek egy területet és általában hasznos is de csak átmeneti jelleggel...
 
Próbáljam növelni a foszfát szintet egy darabig? Erről eléggé megoszlanak itt az ajánlások.
Igazából a fonal algával küzdök. Minden nap EasyCarbo-val lekezelek egy területet és általában hasznos is de csak átmeneti jelleggel...

NO3-nak arányba kell lennie a PO4-el, 16:1 arányban egyesek szerint 10:1 arányban, de semmiképp nem 10:0,1-hez mint most neked. Ez csak arányszám, nem mg/l. Tehát sosem az a lényeg, hogy a te akvádban fixen 1 vagy 0,8 legyen a PO4, ez attól függ mennyi az NO3. Egyébként elég tág a tartomány aminél nem jön a zöld alga, ha egyszer ezt sikerül nagyságrendileg belőni akkor legyőzted.

C:N: P = 106:16:1
Itt utána olvashatsz.
http://www.theaquariumwiki.com/wiki/Redfield_Ratio

Ha lefele elmászik a Carbon PO4 akkor zöld algák elszaporodnak. Ha felfelé akkor a kék alga, de ahhoz 2 fölé kellene emelned a PO4-et, hogy a kék beköszönjön.

Minden vízcserénél azonnal pótold az összes hiányzó PO4-et ez 20-100ml is lehet, ezt a talaj szívni fogja akár fél évig is és 2-3 nap után már vissza is eshet nullára, de mivel a GA tápban is van, annyira padlón nem lesz ezután már. A nehezítés benne annyi, hogy az elején mintha feneketlen tóba öntenéd aztán 2 hónap múlva már egyre kevesebbet kell amíg nyeli a táp.

Carbót meg naponta add az előírtak szerint. Carbó is fontos én most legutóbb elfeledtem azt is arányban tartani meg is történt a baj.
 
Köszönöm. Szóltam a vegyész barátomnak és hoz némi KH2PO4-et és meglátjuk mire megyek vele.
Próbáltam az adagolásnak utána nézni, de marad a tapasztalati mérés. (5mérőkanál/240L/nap mennyiséggel kezdek)
 
Köszönöm. Szóltam a vegyész barátomnak és hoz némi KH2PO4-et és meglátjuk mire megyek vele.
Próbáltam az adagolásnak utána nézni, de marad a tapasztalati mérés. (5mérőkanál/240L/nap mennyiséggel kezdek)
Mekkora a mérőkanalad?
 
Sziasztok,

1 hét szabadság alatt elhatalmasodott az alga. Tápozás nem volt, csak etette a szomszéd a halakat néha. (a képek nem adják vissza a látványt...)
Fényből is csökkentettet kapott (betörő riasztó fény kellett:)

Jó hír, hogy a fonál mintha eltűnt volna, helyette viszont a talajt szinte teljesen befedte és a növények is szűrös-nyálkásak. :(

Egy nagytakarítást meg is csináltam gyorsan, amit tudtam összeporszívóztam, de nem sikerült mindet felszedni...
Illetve néhány növényt egy picit megnyestem, ami már nagyon csúnya volt. Nagyon gondolkodom valami algairtó bevetésén, hogy újrakezdhessem...

Tápozásnál visszatérek a GA 6/6ml napi adagra, EasyCarbó pedig 10ml szépen a növényekre ahol algát látok (azaz mindenhol:) . Ezzel valamennyire karban tudtam tartani. Illetve most belekezdek a foszfát adagolásba is, meglátjuk...

20171128_183158.jpg 20171128_183900.jpg 20171128_190921.jpg
 
Attól tartok, hogy az okot az még nem szünteti meg, csak eltűnik legfeljebb majd visszajön.
Egyébként ha sikeül megteremteni az egyensúlyt, akkor el tudnak tűnni nyom nélkül vagy van az a szint amikor már nem fog menni?

Egyébként remekül fotoszintetizálnak az algák. Bubierdőt csinálnak :) Tulajdonképpen a kövön jól is mutat a zöld szőr. :)))
 
Persze az lenne a legjobb ha tudnád mi okozta az algásodást. A Black out alatt elég sok alga eltűnik, utána tudsz változtatni.
Látom van Black mollyd, az is eszegetti az algákat.
 
Szia!

Nagy szaki nem vagyok de megpróbálok segíteni/elmondani, hogy én mit csinálnék :)

Először is egy 5 napos blackout kúra visszaszorítaná az algákat. Hidd el csodákra képes ;) Ahogy előttem is írták jó volna tudni a lámpád Lumen értékét. Ha tudsz nézz utána mert LEDnél csak így lehet pontos erősséget számolni. Ha megvan még az atman lehet azt is érdemes lenne befogni egy ekkora akváriumban. Mind a szűrésben mind az áramlásban sokat segítene főleg, hogy a tetrat is biztos megfogja a 3 kosár matrix.
Talán a legnagyobb baj a napfénnyel lehet. Ezzel nem tudsz számolni, nyáron több , élen kevesebb, ha tiszta az ég rengeteg ha esik akkor meg szinte nincs is. Ezt valahogy ki kellene iktatnod ha mást nem legalább a direkt napfényt. Lehet ebben tévedek de talán a táp is sok. Kevés a növényed. Igazából amid van az egy nanot töltene meg amihez csupán néhány ml táp kell (a carbo maradhat, szintén csodaszer :) ). A legfontosabbat majd elfelejtettem! Nincs algaevőd! A blackmolly valóban eszik fonal algát de egy ekkora akváriumba mehetne egy marék amano is. "Gyári ajánlás szerint" 5l/amano, ami nálad 48 amanot jelent. Ne ijedj meg, egy tizes banda is sokat segítene ;) de vehetsz csigát, egyéb garnélát vagy algaevőt. MInél több annál jobb ;) (annak néz utána, hogy ne sózzanak rád olyat ami csak széttúrja a talajt meg a növényeket!

Így elsőre ezeken próbálnék változtatni. Az eleje nehéz, de ha megtalálod az egyensúlyt már csak a gyönyörködés marad ;)
 
Úgy látszik, ezt a kört az alga nyerte.... Én le sem merem írni, mit változtatnék, mert nekem esnének :) Carboval óvatosan, mert túladagolása megmérgezheti a halakat.

Ha ilyen akváriumban gondolkodsz, lehet, hogy egy CO2 palack sokat segíthetne.
 
Back
Oldal tetejére