• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 200 literes újrakezdés

Ma megejtettem a kötelező vízcserét és egyúttal változtattam a tápozáson is próbaképpen, a fenti tanácsokat megfogadva. Mától 2 hétig csak fele Green Aqua Macro adagot fogok adagolni, azaz a teljes tápozásom így fog kinézni:
Csináltam víztesztet a vízcsere előtti vízből és a vízcsere után is. Vízcsere előtt a nitrát 50 mg/l volt, a foszfát 0,8 mg/l, ami meg sem közelíti az 1:10-15 arányt. Vízcsere és fél adag tápozás után néhány órával a nitrát 15 mg/l, míg a foszfát 0,6 mg/l. Ez már kicsit jobb arány, de még mindig nagyon messze van az üdvözítőnek vélt értéktől. A vas vízcsere előtt 0,4 mg/l volt, utána 0,2 mg/l. Ezek mennyire jó értékek? Az Alternanthera r. mini gyönyörű piros, de a Rotala rotundifolia viszont nem akar színesedni. Honnan lehet észrevenni, hogy esetleg túladagoltam a vasat?

Egyre inkább kezdem érteni azokat, akik nem akarnak mohát az akváriumba többet... Ezt a láng mohát szinte lehetetlen kiirtani az MC közül és el sem merem képzelni, hogy mi lesz azután, hogy ma megnyírtam/tépkedtem a lángmohát. A héten megpróbálom majd valahogy kiszedni a Manado közül a nyesedéket. Sajnos a leszívás nem jöhet szóba, mert a vákuum hamarabb felrántja az aljzatot, mint a moha nyesedéket. Próbáltam... :(
 
Ma megejtettem a kötelező vízcserét és egyúttal változtattam a tápozáson is próbaképpen, a fenti tanácsokat megfogadva. Mától 2 hétig csak fele Green Aqua Macro adagot fogok adagolni, azaz a teljes tápozásom így fog kinézni:
Csináltam víztesztet a vízcsere előtti vízből és a vízcsere után is. Vízcsere előtt a nitrát 50 mg/l volt, a foszfát 0,8 mg/l, ami meg sem közelíti az 1:10-15 arányt. Vízcsere és fél adag tápozás után néhány órával a nitrát 15 mg/l, míg a foszfát 0,6 mg/l. Ez már kicsit jobb arány, de még mindig nagyon messze van az üdvözítőnek vélt értéktől. A vas vízcsere előtt 0,4 mg/l volt, utána 0,2 mg/l. Ezek mennyire jó értékek? Az Alternanthera r. mini gyönyörű piros, de a Rotala rotundifolia viszont nem akar színesedni. Honnan lehet észrevenni, hogy esetleg túladagoltam a vasat?

Egyre inkább kezdem érteni azokat, akik nem akarnak mohát az akváriumba többet... Ezt a láng mohát szinte lehetetlen kiirtani az MC közül és el sem merem képzelni, hogy mi lesz azután, hogy ma megnyírtam/tépkedtem a lángmohát. A héten megpróbálom majd valahogy kiszedni a Manado közül a nyesedéket. Sajnos a leszívás nem jöhet szóba, mert a vákuum hamarabb felrántja az aljzatot, mint a moha nyesedéket. Próbáltam... :(

Bazsi, azt tanácsolom Neked, hogy egyelőre hagyd élni az akváriumot. Adj neki 2-3 hetet, nagyon friss még, hagyd, hogy összeérjen a rendszer. Az értékeid teljesen jók, a macrot csökkentve adagold, aztán köv. vízcsere előtt mérj nitrátot és foszfátot. Akkor visszatérünk a matekra ;) A többi érték teljesen jó. A moha meg... hát... nálam fissi van (a kedvenc növényem), egyszer begyűjtött clodophora-t, azóta minden akváriumba behurcoltam vele, pedig szálanként válogattam ki, és kötöztem a többibe. Nem egyszerű a moházás :) De valamit valamiért.
 
Bazsi, azt tanácsolom Neked, hogy egyelőre hagyd élni az akváriumot. Adj neki 2-3 hetet, nagyon friss még, hagyd, hogy összeérjen a rendszer. Az értékeid teljesen jók, a macrot csökkentve adagold, aztán köv. vízcsere előtt mérj nitrátot és foszfátot. Akkor visszatérünk a matekra ;) A többi érték teljesen jó. A moha meg... hát... nálam fissi van (a kedvenc növényem), egyszer begyűjtött clodophora-t, azóta minden akváriumba behurcoltam vele, pedig szálanként válogattam ki, és kötöztem a többibe. Nem egyszerű a moházás :) De valamit valamiért.

A vízcsere előtti vagy utáni értékek, esetleg is-is jók? Nem sürgetem, hanem a legjobbat szeretném megadni a növényeknek és az állatoknak is, mert én is sokat kapok tőlük (nyugalom, stressz űzés...).

Próbálom meglátni mindig a jót a rosszban ;) Bár utálatos dolog az MC-ből kiszedegetni a mohát, de ha benövi a Manado-t a jobb oldalon a vasfák között, akkor legalább ott is zöld lesz a talaj. Sajnos "gyep" ott nem marad meg a magasabb növények miatt.
 
A vízcsere előtti vagy utáni értékek, esetleg is-is jók? Nem sürgetem, hanem a legjobbat szeretném megadni a növényeknek és az állatoknak is, mert én is sokat kapok tőlük (nyugalom, stressz űzés...).

Próbálom meglátni mindig a jót a rosszban ;) Bár utálatos dolog az MC-ből kiszedegetni a mohát, de ha benövi a Manado-t a jobb oldalon a vasfák között, akkor legalább ott is zöld lesz a talaj. Sajnos "gyep" ott nem marad meg a magasabb növények miatt.

Nyugalom és stressz űzés egy növényes akvárium mellett? :D Én a munkahelyemre járok regenerálódni az akvarisztika mellett, Te miről beszélsz?! :D Amikor minden egyes pontalga, vagy szőrös levél kiakaszt... Jó-jó, ez már régen volt, most meg nincs is igazi növényes akváriumom (de azért hiányzik ám).

Vízcsere előttit jobban szeretem, mivel abból simán ki lehet számolni az utáni értéket, illetve ha az nem extrém magas, akkor meg lehet nyugodni, mert ugye a vízcsere előtt van csúcson minden anyag a vízben (mármint azok, amiket túl lehet adagolni).
 
Ma megejtettem a kötelező vízcserét és egyúttal változtattam a tápozáson is próbaképpen, a fenti tanácsokat megfogadva. Mától 2 hétig csak fele Green Aqua Macro adagot fogok adagolni, azaz a teljes tápozásom így fog kinézni:
Csináltam víztesztet a vízcsere előtti vízből és a vízcsere után is. Vízcsere előtt a nitrát 50 mg/l volt, a foszfát 0,8 mg/l, ami meg sem közelíti az 1:10-15 arányt. Vízcsere és fél adag tápozás után néhány órával a nitrát 15 mg/l, míg a foszfát 0,6 mg/l. Ez már kicsit jobb arány, de még mindig nagyon messze van az üdvözítőnek vélt értéktől. A vas vízcsere előtt 0,4 mg/l volt, utána 0,2 mg/l. Ezek mennyire jó értékek? Az Alternanthera r. mini gyönyörű piros, de a Rotala rotundifolia viszont nem akar színesedni. Honnan lehet észrevenni, hogy esetleg túladagoltam a vasat?

Egyre inkább kezdem érteni azokat, akik nem akarnak mohát az akváriumba többet... Ezt a láng mohát szinte lehetetlen kiirtani az MC közül és el sem merem képzelni, hogy mi lesz azután, hogy ma megnyírtam/tépkedtem a lángmohát. A héten megpróbálom majd valahogy kiszedni a Manado közül a nyesedéket. Sajnos a leszívás nem jöhet szóba, mert a vákuum hamarabb felrántja az aljzatot, mint a moha nyesedéket. Próbáltam... :(
@dexkill kollégával egyetértek, egyszerre csak egy dolgot változtass és várj pár hetet. A vízcsere előtti nitrátod már már veszélyes szint volt az élőlényekre nézve, így mindenképpen óvatosan a macroval. Amúgy érdekes, hogy egy vízcsere után hogyan lett kevesebb, mint a harmada a nitrát szint, de most hagyd, várd meg a következő vízcserét és előtte mérj. Mérhetsz amúgy közben is, csak hogy lásd, hogyan nő az érték.

Moha: én is így jártam, még mindig megjelenik a karácsonyi moha az MC-ben, és erre arra, elég volt 2-3x megnyírni, kiszedni tökéletesen sosem lehet, minden vízcsere után a srácokkal sasoltuk, hogy hol jelent meg egy pici szál, és megpróbáltam csipesszel kihúzni, néha megindult az mc is :(.
Az új akváriumba nem is tettem, csak Fissit eddig, meg lehet, hogy Riccardia megy még bele, de erősen gondolkodom rajta, hogy kiveszem a fissit is és inkább indítok a 18l-es helyett egy 40l-es sziklás mohást a garniknak és oda áttelepítem őket.
 
Nyugalom és stressz űzés egy növényes akvárium mellett? :D Én a munkahelyemre járok regenerálódni az akvarisztika mellett, Te miről beszélsz?! :D
Irigyellek, hogy te a munkahelyedre jársz regenerálódni. Sajnos én nem... :(

@dexkill kollégával egyetértek, egyszerre csak egy dolgot változtass és várj pár hetet.
Így tervezem. Azt már megtanultam, hogy nem azonnal látszanak a változtatások.

megpróbáltam csipesszel kihúzni, néha megindult az mc is
Nekem is ez a legnagyobb bánatom, hogy a nagy nehezen Manado-ba imádkozott MC felszakad a mohák miatt...

A vízcsere előtti nitrátod már már veszélyes szint volt az élőlényekre nézve
Csúsztam pár napot a vízcserével, lehet ezért ment fel ennyire, mert 30 felett nem nagyon szokott lenni.
 
a legnagyobb bánatom, hogy a nagy nehezen Manado-ba imádkozott MC felszakad a mohák miatt...
Nem tudom, hogy szoktad kihúzni bármit, nem csak a moha szálakat) a talajból. Nálam az teljesen beválik, hogy kis erővel megfeszítem, amikor a talaj kezdene "púposodni", akkor már nem húzom erősebben, hanem elkezdem remegtetni, miközben változatlan erővel folyamatosan húzom, így szinte semmi talajt -és másik növényt- nem húz fel magával a gyökérzet.
Persze pár talaj szemcse marad a gyökéren, de ez a legkisebb veszteség.:)
 
Nem tudom, hogy szoktad kihúzni bármit, nem csak a moha szálakat) a talajból. Nálam az teljesen beválik, hogy kis erővel megfeszítem, amikor a talaj kezdene "púposodni", akkor már nem húzom erősebben, hanem elkezdem remegtetni, miközben változatlan erővel folyamatosan húzom, így szinte semmi talajt -és másik növényt- nem húz fel magával a gyökérzet.
Persze pár talaj szemcse marad a gyökéren, de ez a legkisebb veszteség.:)
Legközelebb ki fogom próbálni. Köszönöm a tanácsot.
 
Nos a héten rengeteg érdekes és számomra fontos dolog történt:

Pénteken Budapestre szólított a munka, így összekötöttem a munkát a hobbival és "elugrottam" Dorogra, hogy elhozzam @Pintér Norbert akváriumát és még jó néhány dolgot. Egy kedves barátunk vette meg meglepetésbe az akváriumot és tartozékait a férjének. Az igazságot megvallva már most nagyon irigylem őt, hogy egy ilyen fantasztikus szettel kezdhet akvakertészkedni. Az ajándékot a születésnapjáig (szeptember közepe) én gondozom így nem kis szervezés kellett, hogy hova kerüljön az akvárium, hogy a 19 hónapos kislányom nehogy kárt tegyen benne. A felszámolás révén én is hozzájutottam néhány régóta vágyott eszközhöz, mint például egy "S" alakú olló, egy kisebb méretű hajlított végű olló és egy Wave Zen Artist pengés algakaparó 39- 58 cm, 4 990,00 Ft Green Aqua Green Aqua Kicseréltem a CO2 szelepemet is és beszereztem egy ventilátort is a CRS/CBS akváriumra. Ezzel a Camozzi CO2 tűszelep 4/6 mm kimenettel, 4 390,00 Ft Green Aqua Green Aqua tűszeleppel tényleg ég és föld a különbség a CO2 gáz szabályozásában. A komplett akváriummal elhoztam 11 amanot és 2 serpalazacot valamint 3 amanda lazacot is.

Útközben beugrottam @HUN131 kollégához is, akitól kaptam rengeteg szép sakurát és egy amanda lazacot is, amiket ezúton is nagyon köszönök. Péntek éjjel amikor hazaértem, a feleségem segített gyorsan beüzemelni a szűrőt és feltölteni az akváriumot vízzel. Az új lakók is bekerültek a helyükre. A sakurák nagyon jó fejek, mindenhol ott vannak és matatnak. Az lazacok eleinte elég sápadtak voltak, de mára egészen szép színük lett.

Ma délelőtt (mert délután jöttek a szüleim látogatóba) megejtettem a heti esedékes vízcseréket és karbantartásokat. Röpke 5 órámba került a 4 akvárium. Kipucoltam a reaktort és a szűrőcsöveket is. Sajnos voltam olyan "ügyes", hogy egy átgondolatlan mozdulattal, a tapadókorong levétele során letörtem a beömlő tapadókorong tartó csonkját. :( Mintha ez önmagában nem lett volna elég, mert sikerült olyan bénán törni, hogy ki is lyukadt a lily pipe szára. :mad: Remélem találok olyan üvegest, aki össze tudja ragasztani és ha másra nem, de tartaléknak még tudom használni. Gyorsan előkapartam a JBL gyári beömlőjét. Még szerencse, hogy nem kótyavetyéltem el. Érdekes, de mintha ezzel jobb lenne az áramlás... :confused: A karbantartás során megritkítottam a növényzetet is, de jó alaposan. A sakurák védelme érdekében a szűrőtisztítás során feltettem a szűrővédőt a szívó ágra illetve egy darab félbevágott csővel eltakartam a szűrővédő által nem védet réseket is.

Holnap ha időben hazaérek, majd lövök képeket, mert mire végeztem a karbantartással megjöttek a szüleim és mikor elmentek, már lekapcsolt a világítás. (Ideiglenesen 2 float akvárium közé került az ADA 45P és tátva maradt a szám a látványbeli különbségen.)
 
És akkor következzenek az ígért képek is.

Egy totál:

94 naposan
by Balázs Ilk, on Flickr

Más szögből nézve:

Más szögből nézve
by Balázs Ilk, on Flickr

Az egyik új lakóm. (Ugye jól azonosítottam be, hogy serpalazac?)

Az új lakók egyike
by Balázs Ilk, on Flickr

@HUN131 -től érkezett sakurák egyike és egy @pepe0419 féle helena :)

Gyönyörű sakuráim egyike
by Balázs Ilk, on Flickr

Nyüzsgő élet van az akváriumban

Nyüzsgő élet van az akváriumban
by Balázs Ilk, on Flickr

És egy kép a többi akváriumról:

Akváriumok a gyerekszobában (Cardinia island, ADA 45P, vegyes halas - leendő iwagumi)
by Balázs Ilk, on Flickr

Különbség opti-white és float üveg között:

A különbség szemmel látható az opti-white és a float üveg között
by Balázs Ilk, on Flickr

Pintér Norbert akváriuma a leendő tulaj kérésének megfelelően stemekkel a sarokban:

DSCN0637
by Balázs Ilk, on Flickr

60 literes növény és hal nevelde - leendő iwagumi:

60 literes növény és hal nevelde - leendő iwagumi
by Balázs Ilk, on Flickr

Cardinia island:

Cardinia island
by Balázs Ilk, on Flickr
 
A nyári szabadságolások miatt annyira megugrott a munka mennyisége, hogy az akváriumok karbantartásán kívül sok minden másra, így a naplózásra sem volt időm. Pedig lett volna mit, mert több változást is eszközöltem ezen az akváriumon is.

Az egyik legnagyobb változás egy Hydor ETH-300 -as külső fűtő beépítése volt a rendszerbe. Bár nyár volt és kánikula, ami miatt inkább hűteni kellett az akváriumot, de nagyon olcsón jutottam hozzá egy bontatlan, új fűtőhöz. Ezt a lehetőséget pedig kár lett volna kihagyni. A szűrő nyomó ágának átépítése nem volt egyszerű feladat, mert nagyon szűkös a hely a szekrényben. A fűtő egy bypass ágra került a CO2 reaktor mellé. Az átépítéshez szükséges alkatrészeket pár száz forintért sikerült beszereznem egy pécsi öntözéstechnikai cégnél. Végül is sikerült egészen kulturáltan elrendeznem a technikát. A reaktor majd kap még egy műanyag szűrőház tartót, amivel kicsit könnyebb lesz a takarításkor a ki- és visszaszerelése.

DIY CO2 reaktor és Hydor ETH-300 beépítve
by Balázs Ilk, on Flickr

A szűrő nyomó ágának a piszkálása és a bypass ág beépítése olyan jól sikerült, hogy majdnem sikerült a teljes gerinces és gerinctelen állatállományt kiirtanom. Az átalakítással annyira megváltozott a CO2 beoldás minősége, hogy most már könnyen számolható bubiszámmal is szép világoszöld a DC. Korábban pedig szinte "folyt bele" a bubiszámlálóba a CO2, nem is látszottak a különálló buborékok.

Miután sikerült beállítani jól a CO2 adagolást, jött a következő megoldandó feladat: klíma ide vagy oda, a panel falak annyira felmelegedtek, hogy a napközben 22-23°C -ra lehűtött lakás éjjel 28-29°C-ra visszamelegedett, ha nem ment a klíma. Mivel nem akartam több tízezer forintot kiadni az akváriumok gyári hűtésére és a klímát sem akartuk 0-24 órában üzemeltetni, ezért a fórumon látottak alapján én is elkészítettem a saját ventilátoros hűtésemet. Itthon és édesanyáméknál körbenézve találtam pár kiszuperált ventilátort és állítható feszültségű 3-12V-os trafót. A legjobb ventilátoraim egy kiöregedett HP LH3000r szerverből származnak. 4,5 volt kell a kettő ventilátornak sorba kötve, egészen csendesek és olyan orkánt csinálnak, hogy a 200 literes akváriumot néhány óra alatt 27°C-ról 22°C-ra hűtötték. Kipróbáltam mit tudnak 12V-tal meghajtva :D Az akvárium rövidebbik oldalára voltak feltéve és a másik oldalon (100 cm) kinyomták a vizet az akváriumból úgy, hogy kb. 1-1,5 cm-re volt a vízszint a felszíntől. A rögzítést én az OBI-ban kapható LUX csipeszekkel és kábel kötözővel oldottam meg.

DIY akvárium hűtés
by Balázs Ilk, on Flickr

Sajnos az elmúlt pár héten ismét megjelent a fránya GSA és nem is akar nagyon eltűnni. Szerintem ma vízcsere után visszaveszek 0,5 órát a világításból, hátha segít. Az elmúlt hetekben a növényzetet is átalakítottam egy kicsit.

A jobb hátsó sarokból kikerült a Vallisneria spiralis és a helyére Cryptocoryne Wendtii brown került. Mivel a Manado lefolyt, így megpróbáltam visszahúzni és kicsit elforgatva a vasfát, illetve újabb műanyag lapokkal visszaállítani a dombot. Ez inkább kevesebb, mint több sikerrel sikerült csak, mert azóta megint lefolyt vagy 1,5 centiméternyi Manado. Múlt héten jó alaposan megnyírtam a Rotalát, mert kezdett erősen felkopaszodni. Egyúttal kivettem mellőle a Cabomba carolinianat is, mert nem igazán akart széppé válni. Low-techben gyönyörű, de a high-techet nem szereti o_O. A helyére Myriophyllum Matogrossense került. Remélem ő többre viszi, mint az elődje. A Limnophila sessiliflora-t és a Limnophila hippuridoides-t is alaposan visszanyírtam, had sűrűsödjenek. A bal hátsó sarokból kiszedtem a rotalát és a myrio-t és a helyére hátulra Rotala wallichii került. Ő már bent volt egy ideje, de a rotala és a myrio árnyékában nem tudott szépen fejlődni és pirosodni. Eléje egy nagy és egy kisebb tő Nymphaea Lotus (zenkeri) valamint Pogostemon helferi és Hygrophila Pinnatifida. Utóbbit szeretném majd szépen bebokrosítani. Nagy örömömre időközben sikerült hozzájutnom 2 tövecske Bucephalandra-hoz is. Ők most egy darab kőre kötözve bekerültek a reinickii bokor mögé. Képet az akváriumról hétfőn vagy kedden fogok csinálni, ha haza tudom hozni a munkahelyemről a tükörreflexes gépet. Kicsit jobb képeket csinál, mint a telefonom vagy a kompaktom.

És ha már ennyire hosszúra nyúlt a beszámolóm, akkor leírom már azt is, amin az elmúlt hetekben agyalni kezdtem és elkezdtem összeszedni hozzá a szükséges cuccokat. A jelenlegi 6x39W T5 DIY lámpámat kicserélem/átalakítom egy 2x39W T5 + 3x70W HQI DIY lámpára. Már csak az izzók és vezetékek valamint a hűtés elemei hiányoznak, illetve a búra. Ahhoz pedig nem kell más, mint találnom valakit, aki CAD programban kiszerkeszti, mert lézerrel fogják vágni :)

Köszönöm ha végigolvastad ezt a rövidnek éppen nem mondható szösszenetet. Képekkel hamarosan jövök.
 
És akkor egy kis aktualitás, amiről megfeledkeztem az előző posztomban.

Minekutána most már több mint 300 liternyi lágy vizes akvárium van itthon, nagyon bonyolulttá vált a heti vízcserékhez szükséges RO víz legyártása. A mosogató alatt van egy eredetileg 2 előszűrős + 1 utó-szénszűrős, 50 GPD-s RO gépem egy 12 literes puffer tartállyal. A héten beszereltem egy nyomásmérő órát a hálózatra, ami 4,5 bart mutat fixen. Na már most a fenti konfigurációval 8,5-9,5 liter/óra teljesítménnyel tudtuk gyártani a szükséges kb. 150 liter RO vizet. El lehet képzelni, hogy ez mekkora feladat egy 20 hónapos érdeklődő, pancsolni imádó kislány mellett :) Hány hordó víz ment a lefolyóba, mert beledobott valamit egy óvatlan pillanatban, vagy éppen felborította a félig telt 30 literes hordót.

Találtam egy fórumtársnak köszönhetően egy nagyon olcsó webshopot, ami ráadásul kaposvári székhelyű és akár késő délután is elmehetek a rendelésért. A fenti probléma megoldására tegnap a rendszer bővítésre került további 1 előszűrővel és 1 RO membránnal. Az új membrán már 100 GPD-s és a jövő hónapban kicserélem a közel 3 éves, de még mindig 20 TDS-es víz gyártására jó RO membránomat egy szintén 100 GPD-s re. A cserével egyidejűleg a 300-as átfolyás szabályozó is nagyobb lesz, minimum 420-as, de inkább 500-600 körüli. A saját topikjában már leírtam a bénázásomat, így azt ide nem írom le még egyszer, csak a rendszer sematikus rajzát teszem be ide, hogy szükség esetén ne kelljen sokat keresnem.

Ezzel a felépítéssel kb. 30 liter/óra mennyiséget tudok gyártani 1:0,95 jó víz : rossz víz aránnyal :D és már most 38 a TDS.


RO_felepitese_jav
by Balázs Ilk, on Flickr
 
Back
Oldal tetejére