• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 112 literes szenvedés

kac

Kertész szaki
Sziasztok,
végső elkeseredésemben írok, kicsit úgy érzem magam mint @GAtesz , hogy kezdem kicsit küszködésnek érezni az akváriumomat a gyönyörködés helyett. Nagyon rég óta olvasgatok itt az oldalon, gyakorlatilag mindenevő vagyok, de most úgy látszik ennek ellenére kifog rajtam ez a hobbi.
Egy 112 literes sima üvegről van szó, ami az idők folyamán elvileg haladt a "high-tech" felé, de ennek ellenére nem sikerül azt viszontlátni, amit szeretnék.
112 liter
ex1200 kerámia+ szivacs+ 4 liter m. Trop+ perlon
tropica táptalaj
environment talaj
micro macro táp 4-5 ml mindkettőből, easy carbo 4 ml
plusz foszfát por egy csapott kanál
5kg co2 ipari reduktor, auqamedic mágnesszelep noname difi
víz old boy +csapvíz
karbonátkeménység 6
összkeménység 10
pH 6,5 (mind neptunnal mérve, tévedés joga fenntartva)
2 hetente 30-40 % vízcsere

Világítás először egy ledes lámpa 5030 ledekkel 3000 lumen körül, az biztosan kevés volt, mert semmi bubi, kis növekedés.
Most egy quad 4X24 w lámpa, amitől őrült bubizás, és néhány növény növekszik, viszont elöntött az alga és egyes növények még így is stagnálnak, szenvednek. Lehet az alga miatt is, de előtte se mentek semmire (stau monte carlo, stb)
Az lenne természetesen a kérdés hogy merre menjek. Black out volt (3 nap szinte semmi, parvula sárgult be)
emeltem a bubiszámot, sárgult a dc az se nagyon használt, csökkentettem a tápot (illetve @Gogicfc javaslatára nem kapott 3 napog co2 és tápot attól se volt nagyon változás.) Szedtem ki kézzel de másnapra mindig ilyen lesz mostanság. Szeretném végre az okokat megtalálni. Lily is volt fenn, az se segített, volt csak a cső, illetve most ez a műanyag homemadevacak ezzel sem jobb. Növényeket is ültettem már át, az se tette jobbá. Természetesen porszívóztam az aljzatot, illetve egyszer már gyakorlatilag újraültettem az egészet, úgy hogy leszedtem az algát. Mit kéne még? Csak a szenvedés nagyságát és azt hogy hol kéne már tartani az akvárium aug 26-án indult :(. Egyáltalán milyen algák ezek? Szerintem rhizo és újabban cérnaalga a fán. Mit csinálok rosszul?
Képet Nem szerettem volna betenni, míg nem lesz benne örömöm, de most kénytelen vagyok, de azt hiszem maradok a dropbox linken, hogy ne mindenkinek menjen el a kedve az egésztől az akváriumom láttán.
Bármilyen segítséget nagyon köszönök,
üdv kac
ui. most épp azzal kísérletezek hogy a 2 cső után a másik kettő csak 3-4 órát világítson, szóval nagyrészt csak 48 w megy.


Dropbox - IMG_0335.JPG
Dropbox - IMG_0333.JPG
Dropbox - IMG_0337.JPG
Dropbox - IMG_0341.JPG
Dropbox - IMG_0345.JPG
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,
végső elkeseredésemben írok, kicsit úgy érzem magam mint @GAtesz , hogy kezdem kicsit küszködésnek érezni az akváriumomat a gyönyörködés helyett. Nagyon rég óta olvasgatok itt az oldalon, gyakorlatilag mindenevő vagyok, de most úgy látszik ennek ellenére kifog rajtam ez a hobbi.
Egy 112 literes sima üvegről van szó, ami az idők folyamán elvileg haladt a "high-tech" felé, de ennek ellenére nem sikerül azt viszontlátni, amit szeretnék.
112 liter
ex1200 kerámia+ szivacs+ 4 liter m. Trop+ perlon
tropica táptalaj
environment talaj
micro macro táp 4-5 ml mindkettőből, easy carbo 4 ml
plusz foszfát por egy csapott kanál
5kg co2 ipari reduktor, auqamedic mágnesszelep noname difi
víz old boy +csapvíz
karbonátkeménység 6
összkeménység 10
pH 6,5 (mind neptunnal mérve, tévedés joga fenntartva)
2 hetente 30-40 % vízcsere

Világítás először egy ledes lámpa 5030 ledekkel 3000 lumen körül, az biztosan kevés volt, mert semmi bubi, kis növekedés.
Most egy quad 4X24 w lámpa, amitől őrült bubizás, és néhány növény növekszik, viszont elöntött az alga és egyes növények még így is stagnálnak, szenvednek. Lehet az alga miatt is, de előtte se mentek semmire (stau monte carlo, stb)
Az lenne természetesen a kérdés hogy merre menjek. Black out volt (3 nap szinte semmi, parvula sárgult be)
emeltem a bubiszámot, sárgult a dc az se nagyon használt, csökkentettem a tápot (illetve @Gogicfc javaslatára nem kapott 3 napog co2 és tápot attól se volt nagyon változás.) Szedtem ki kézzel de másnapra mindig ilyen lesz mostanság. Szeretném végre az okokat megtalálni. Lily is volt fenn, az se segített, volt csak a cső, illetve most ez a műanyag homemadevacak ezzel sem jobb. Növényeket is ültettem már át, az se tette jobbá. Természetesen porszívóztam az aljzatot, illetve egyszer már gyakorlatilag újraültettem az egészet, úgy hogy leszedtem az algát. Mit kéne még? Csak a szenvedés nagyságát és azt hogy hol kéne már tartani az akvárium aug 26-án indult :(. Egyáltalán milyen algák ezek? Szerintem rhizo és újabban cérnaalga a fán. Mit csinálok rosszul?
Képet Nem szerettem volna betenni, míg nem lesz benne örömöm, de most kénytelen vagyok, de azt hiszem maradok a dropbox linken, hogy ne mindenkinek menjen el a kedve az egésztől az akváriumom láttán.
Bármilyen segítséget nagyon köszönök,
üdv kac


Dropbox - IMG_0335.JPG
Dropbox - IMG_0333.JPG
Dropbox - IMG_0337.JPG
Dropbox - IMG_0341.JPG
Dropbox - IMG_0345.JPG
Szia !
Hadd legyek én az első aki válaszol :) Először is ami biztos h heti vízcsere és 50% nem kevesebb és nem ritkábban és ien algás esetekben ez lehetne akár 80% is. Másodszor a csapvíz nagyon sokat segít abban h algád legyen főleg úgygondolom h ez egy kezdőnek okozhat gondot ezért váltottam énis teljes RO-ra mert így egyetlen algával kűzdök a zöld porral. Foszfátot én csak akkor adnék a helyedben ha zöld pont van máskülönben nemtudom h van-e jótékony hatása sztem nincs főleg ha aztvesszük h hordóelv :D A többit privátban ;)
 
És ennyit számítana a vízcsere? Ha ezen múlik nyomatom én azt is. Ro vizet nem tudok/akarok, ioncseréltet tudom, de akkor meg kéne a visszasózás gondolom...egyébként kis mennyiségben zöld pont is van, de az bőven kezelhető.
Köszönöm
 
Ha EI szerint tápozol fontos a heti vízcsere. A táptalajod nem keveredett valahogy fel. Milyen fád van mert hasonló algája volt @friz74 -nek és neki a fa okozta.
 
Ha 26-án indult, akkor már a komplett takarítóbrigádnak bent kéne lennie! Legalább 5-6 oto 10-12 amanoval, esetleg még egy sziámi is.
Ha ők beköltöztek, akkor már normalizálódni fog a helyzet idővel. Indító bacit adagoltál remélem!
 
Ha EI szerint tápozol fontos a heti vízcsere. A táptalajod nem keveredett valahogy fel. Milyen fád van mert hasonló algája volt @friz74 -nek és neki a fa okozta.

Szia,
oké, akkor igyekszem áttérni a heti vízcserére, a táptalaj nem igazán keveredhetett fel szerintem, max mikor újraültettem és kihúztam a nagyobb, gyökeresebb növényeket egy minimális, de akkor már az alga miatt volt átültetés, szóval nem amiatt van szerintem. A fa mopani, vasfa.Boltból vettem, és már 3 éve velem vannak, semmi gond nem volt velük (igaz az meg low tech időszak volt még inkább)
 
a 26-án indult, akkor már a komplett takarítóbrigádnak bent kéne lennie! Legalább 5-6 oto 10-12 amanoval, esetleg még egy sziámi is.
Ha ők beköltöztek, akkor már normalizálódni fog a helyzet idővel. Indító bacit adagoltál remélem!

Szia,
indító baci ment nitrivec (de aug 26.....szóval azt hiszem ez így sem úgy sem aktuális), illetve valóban semmi hal nem volt benne az elmúlt időszakban és kínomban én is csak arra tudtam gondolni, hogy ez segít, ezért 4 -5 napja benn van 8 oto is, de csak az üveget látom őket legelészni, a növényekről (főleg ami igazán algás ) arról kevésbé esznek. De ha azt mondod ez segít akkor rendelek még amanot is. Én gyanakodtam az áramlásra, fényre, és felhasználói hibára. Emeljem a fényt? Csökkentsem? A tápot?
 
micro macro táp 4-5 ml mindkettőből, easy carbo 4 ml
Itt a bibi! én a 112 literesemre adtam 2 naponta 2-2-2 ml Mic-Mac tápot és carbo-t... és nem volt csak zöld pont itt-ott (és full-ra növényesítve volt).
és persze a lágy víz meg a rendszeres heti vízcsere a lényeg!
Csinálj egy 3 napos BlackOutot, aztán meglátjuk hogy s mint alakul.
+ az algázók tényleg nem ártanak (nekem csak Oto és repülőróka van)
 
Black out eddig nem használt, de akkor a tápot csökkentem. Azért ebben lehet valami főleg kevesebb vízcsere mellett. Köszönöm
 
Az alján van egy 3-4 cm műanyag keret, ezt látod alatta, ez a felett lóg ki az emvironment...szóval szerintem még több is mint 3-4 cm. Hátra kicsit emelkedik. Erre figyeltem.
 
A foszfátot én elhagynám. 4-4ml mc/mac mehet.
1 hét alatt olyan tápanyag többlet halmozódhat fel, ami algásodást okozhat. Heti 50% vízcsere muszáj. Később ha 1x-1x kimarad az nem szokott gondot okozni.

Mint ahogy fentebb írták egy takarító brigád sokat segíthet! 1.5 hónapja indítottam újra a 180as aksimat. 4. héten ment bele a 10db algára kiéhezett oto és 2 algázó géb az átmeneti szállásból. Ekkora az akvárium elég algás volt már. Volt diatom, por és mindenféle alga... Amit műveltek 2 nap alatt, az maga volt a csoda és az atomfegyvert, az amano garnikat még be sem vetettem. Ők ma kerültek be! kíváncsian várom a fejleményeket!

A beszoktatásra nagyon figyelj az amanoknál (is), mert ha behisztiznek pattannak az akváriumból.
 
  • Like
Reactions: kac
Világítás magasságának a beállitásával is játszhatsz egy kicsit.Én bátran tolnám mind a négy csövet maxon ,de a magasságot ki kell tapasztalnod ,hogy hol pont jó.Próbálgasd állitgatni a lámpát
 
  • Like
Reactions: kac
Nem kellett volna ennyit várni a segítségkéréssel! Valamilyen szinten mindnyájan végigmegyünk ezen. A képeid láttán egyből a saját akváriumom ugrott be, mert pont ugyan ilyen volt, én is kétségbe voltam esve rendesen. De ez az állapot nem a vég, sőt inkább csak a kezdeti nehézség, ami kinek könnyebb kinek nehezebb.
A következőket csinálnám:
  • Barna hajszálalga amennyire tudod csipeszeld ki.
  • RC, Sakura, vagy Amano garnéla egyből utána bele, minél több, azok elcsócsálják. (nem kellett volna ennyit várni velük) (+sziámi)
  • Világítást csökkenteném, vagy feljebb emelném, amíg nem normalizálódik az alga gond, utána lehet újra tolni neki.
  • Tápozást visszavenném, vagy 2 naponta adnék ennyit. (amíg nem áll be, utána hajrá)
  • Heti kb.50% vízcsere, +utána szűrőbaci adagolás. 2-3 hetente akkor cserélnék vizet, ha már normalizálódott és fejlődik, mikor kicsit rá is untam, de a tápozás akkor NE legyen naponta
  • Az ionizált víz nem vált be nekem se, kb én is azzal toltam, olvashatod a naplómban, ugyanaz volt mint nálad, nagyon nem ajánlom, a RO vízre sajnos be kell ruházni. Utána az eredmény azaz a normalizálódás, fejlődés, bubizás stb, gyors és azt mondom garantált.
  • A fán IMG_0341.JPG szerintem cérna alga van, attól nagyon nehéz szabadulni, ne engedd elterjedni, ahogy tudod csak pucold, szedd, sikáld.

2013. október

DSC05146
by lano27l, on Flickr

2014. május

DSC07624_
by lano27l, on Flickr

NE add fel, ne keseredj el!
 
Utoljára módosított:
Szia!

AZ előttem szólók már szinte mindent leírtak, amin változtatnod kellene. Még annyit fűznék hozzá, hogy a vízcserék folyamán próbáld eltávolítani a lehető legtöbb algát amir csak tudsz. Használj kefét vagy csipeszt. Bár az algázók elengedhetetlenek, de azért ne csak tőlük várd a csodát. Ha jól érzi magát az alga és iszonyat gyorsan nő, akkor az algázók sem győzik majd elpusztítani. ;)

Úgy néztem főleg rhizo algád van. Ez könnyedén leszívható egy vékony levegőztető csővel. Anno amikor az első akváriumomat indítottam, nekem is volt ilyen algám. Sírni tudtam volna a látványtól. 2 héten keresztül szívtam le mindennap ami este visszanőtt. Végül egyik nap azt vettem észre, hogy egyáltalán nem nőtt vissza.
Kitartást a hobbihoz. (y)
 
lágítás magasságának a beállitásával is játszhatsz egy kicsit.Én bátran tolnám mind a négy csövet maxon ,de a magasságot ki kell tapasztalnod ,hogy hol pont jó.Próbálgasd állitgatni a lámpát

Az nehéz lesz, mert nem függesztve használom,és így egyébként közel van a vízhez, de akkor ezen most nekiállok agyalni, hátha valahogy meg tudom oldani. A foszfátot most akkor elhagyom, meg egy két nap elhagyom a tápokat, aztán visszafogottabban kezdem el tápozni.
Köszönöm a konstruktív ötleteket.
 
Nem kellett volna ennyit várni a segítségkéréssel! Valamilyen szinten mindnyájan végigmegyünk ezen. A képeid láttán egyből a saját akváriumom ugrott be, mert pont ugyan ilyen volt, én is kétségbe voltam esve rendesen. De ez az állapot nem a vég, sőt inkább csak a kezdeti nehézség, ami kinek könnyebb kinek nehezebb.
Igen Lali, természetesen tudom,csak ugye az ember úgy van, hogy mindig azt reméli/gondolja, hogy majd jól megoldja maga, meg nem jön ide rinyálni a 103. algás akváriummal, mert márminden le van írva, meg egyébként is van az a vágyálom, hogy az ember fellép ide mint @Molnár Béla és betol 3-4 lélegzetállító képet meg egy kis kommentet és lehidalsz tőle. De ezek szerint én messze vagyok ettől a szinttől. Majd...tán.

Barna hajszálalga amennyire tudod csipeszeld ki.
Megvolt/megvan, csak egyrészt mindig visszajön, másrészt inkább az a gond, hogy szegény montec. nem tud meggyökeresedni rendesen, mert azért olyan sokszor volt már szegény geronimozva hogy állandóan kijön. Sajnálom már szegényt. De akkor folytatom.

Világítást csökkenteném, vagy feljebb emelném, amíg nem normalizálódik az alga gond, utána lehet újra tolni neki.
Akkor @Evereka és a te tanácsodra valamit kitalálok a lámpával, hogy feljebb vegyem. A héten ahogy ráérek cserélek vizet, és akkor minden héten beiktatom.
Sajnos az RO lehetőségét egyelőre nem valószínűsítem (már csak azért se mert most tartok ott hogy kalapáccsal igazítom ki a hibáit, és a legkevésbé akarok ennyit hirtelen beruházni...de aztán amilyen elvakult vagyok a másik pillanatban még az is lehet meggyőzőm magam.)
Nagyon köszönöm hogy szántatok rám időt :whistle::whistle:(y)(y)
 
Back
Oldal tetejére