• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Út a vadonba

zoi

Főkertész
2013 Januárjában írtam utoljára saját akváriumról:

Vihar után | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community

Akkor is úgy gondoltam, hogy nem hagyom abba az akvarizálást, csak megpróbálok olyan körülményeket összehozni, hogy az üzemeltetés könnyen és hatékonyan kivitelezhető legyen. 2013 októberéig még tervem sem volt, aztán úgy döntöttem, hogy indítok egy low tech akit, amit aztán szépen lassan high tech irányba mozdítok el. 100 liter körül gondolkodtam, ez az a méret, amit pénztárcám és időm még megenged hosszabb távon is.
Minden nulláról indult, kivéve, hogy az előző akva szűrőjét gondoltam majd a 100 liter low tech alá (eheim 2224). Bútort újat szerettem volna készíteni, és világítást is, valami olyat, amiben felkattintok még két csövet mondjuk, ha lesz CO2, és nagyobb szűrés.

A megvalósítás úgy indult, hogy szépen elkezdtem félretenni a rávalót. Amikor összejött valamennyi, szerencsére mindig adódott egy lehetőség is. Az első csavar a történetben egy használt tetra 1200-as, amire tettem egy ajánlatot, és az eladó elfogadta. Ezzel fel is adtam a magas labdát magamnak, hiszen azért terveztem low tech akit, mert nem lett volna elég szűrőkapacitásom, meg persze az anyagiak miatt, mert co2 palackom nem volt. Opti üvegből szerettem volna saját kezűleg ragasztani egy akváriumot, de üveget nem sikerült szereznem, így feladtam, és inkább a co2-re álltam rá. Innentől már elvetettem a low tech ötletet, irány a felsőbb kategória.

Világítást szintén használtan sikerült újítanom, és egy 4x24-es Quad lett a fényforrás. Tudom, hogy nem a legprofibb, de olcsóbban jött ki, mintha magam készítettem volna valami barkács világítást. Ha sikerül, majd szeretném a később felturbózni valamilyen reflektorral, és fénycsövekkel.

Áprilisban sikerült egy 5 kg-os CO2 palackot beszereznem. Nem bérelt, saját, így a töltés (vagy csere) viszonylag gyorsan megoldható. Ez az előző tűzoltós palackomnál kínszenvedés volt, ezért is maradt abba az akvarizálás.
A következő lépés a bútor megépítése volt. Még szó sem volt akváriumról, amikor egyik barátomnál nagyon megtetszett egy általa készített komód. Mikor megláttam, tudtam, hogy a majdani akváriumom bútora valami hasonló lesz. A bútor szép lassan sok segítő kéznek köszönhetően elkészült. Adandó alkalommal felteszem majd a megfelelő helyre a készítés menetét.

Az akváriumot végül egyszerű üvegből, a szegedi Trópusnál készíttettem. Nem lett 100%-os a munka, de azért szép.
A lámpa felfüggesztésének megoldása egy szaki baráttól ered, egyszerű, mégis nagyszerű. Könnyen igazítható a magasság, elforgatható. Szerencsére az anyag és a megmunkálása ajándék volt.

El is érkeztünk napjainkba, amikor is nap mint nap elmegyek egy üres akvárium mellett, ami jó hatással van a projektre, mert már nagyon szeretném, ha megelevenedne. Bízom benne, hogy ez a nap is hamarosan eljön, és egy hosszú út következő állomásaként az akvárium indításáról számolhatok be.
Jelenlegi állapot:
IMAG0559.jpg
 
Mär a cel fele lepegetsz!Innen mär nem lehet elteveszteni az iränyt!Värjuk a tartalmas folytatäst!
 
Hello!

Kívánok az akvárium indításához és berendezéséhez legalább annyi türelmet és kitartást, mint ami ahhoz kellett, hogy idáig eljuss! ;)
 
Üdv ismét itt! :)
Pöpec a pack!A bútor..már amennyi látszik belőle,nagyon baba..rakhatnál majd fel róla közelebbi képeket is,ahogy mondtad!
Hajrá a berendezéshez!
 
A hosszútávú projekt újabb állomásához érkezett. Csütörtökön és pénteken elkészült a hardscape, és pénteken este a növényeket is beültettem. Sajnos nem volt annyi időm, amennyit szerettem volna rászánni, közbejöttek apróbb nehézségek, de végül elindult az akvárium.

Paraméterei:

Akvárium: 75x40x35 ma. 105l
Világítás: Odyssea Quad 4x24W egyelőre a gyári csövekkel, később szeretném majd cserélni őket, meg picit tuningolni a pilácsot, ha beindulnak a növények
Szűrés: Egyelőre Eheim 2224, később (remélem kb holnaptól) Tetratec EX1200
Co2: Nagynyomású rendszer egyelőre difivel, de ha beindul a nagyobb szűrő, reaktort szeretnék használni.
Táptalaj: tropica
Aljzat: kvarchomok
Dekoráció: lávakő

A növényekről később írok egy listát, van, aminek nem tudom a nevét, és még nem volt időm, hogy utánanézzek.

Úgy terveztem, hogy a csütörtököt a hardscape összerakására szánom. Ebből az lett, hogy du. 4-kor tudtam nekikezdeni. Nem is lett kész aznap. Pénteken sikerült befejeznem, viszont kiderült közben, hogy kevés lesz az aljzatom. Fazekas István kollégát hívtam segítségül, aki készséggel segített is, azonban csak este 5 körül tudtunk találkozni. Kis duma, és olyan este 7 körül neki is tudtam látni az ültetésnek. Szerencsére a feleségem segített, így nem hajnalba nyúló ültetés lett a dologból, bár azért így is vagy 4 óra kellett, míg a növények a medencébe kerültek.
Jelenleg 6 órát megy 2 db fénycső az aki fölött, aztán lassan emelem a fény intenzitását és idejét.

Még moha és montecarlo fog bekerülni, tehát nem lesznek ennyire csupaszak a kövek, és remélhetőleg mire beérik már csak itt-ott fog kikandikálni a lávakő.

Fényképet csak telefonnal tudtam készíteni, és eléggé fáradt is voltam, így nem kattintottam túl sokat, és a minőség is elég gyatra lett.

És akkor a képek:
Alapanyag:
spacer.gif
IMAG0676.jpg


Ültetés folyamatban:
spacer.gif
IMAG0686.jpg

spacer.gif
IMAG0687.jpg


Feltöltés után:
spacer.gif
IMAG0688.jpg


Tegnapi állapot (csak a google képszerkesztőjével tudtam rajta picit javítgatni, így ez se lett egy elfogadható kép):
spacer.gif
S5R2SBnxxR99Xl30--QgGdu1hqDLZ6IwKv0a32JT4J8=w1117-h531-no
 
A hosszútávú projekt újabb állomásához érkezett. Csütörtökön és pénteken elkészült a hardscape, és pénteken este a növényeket is beültettem. Sajnos nem volt annyi időm, amennyit szerettem volna rászánni, közbejöttek apróbb nehézségek, de végül elindult az akvárium.

Paraméterei:

Akvárium: 75x40x35 ma. 105l
Világítás: Odyssea Quad 4x24W egyelőre a gyári csövekkel, később szeretném majd cserélni őket, meg picit tuningolni a pilácsot, ha beindulnak a növények
Szűrés: Egyelőre Eheim 2224, később (remélem kb holnaptól) Tetratec EX1200
Co2: Nagynyomású rendszer egyelőre difivel, de ha beindul a nagyobb szűrő, reaktort szeretnék használni.
Táptalaj: tropica
Aljzat: kvarchomok
Dekoráció: lávakő

A növényekről később írok egy listát, van, aminek nem tudom a nevét, és még nem volt időm, hogy utánanézzek.

Úgy terveztem, hogy a csütörtököt a hardscape összerakására szánom. Ebből az lett, hogy du. 4-kor tudtam nekikezdeni. Nem is lett kész aznap. Pénteken sikerült befejeznem, viszont kiderült közben, hogy kevés lesz az aljzatom. Fazekas István kollégát hívtam segítségül, aki készséggel segített is, azonban csak este 5 körül tudtunk találkozni. Kis duma, és olyan este 7 körül neki is tudtam látni az ültetésnek. Szerencsére a feleségem segített, így nem hajnalba nyúló ültetés lett a dologból, bár azért így is vagy 4 óra kellett, míg a növények a medencébe kerültek.
Jelenleg 6 órát megy 2 db fénycső az aki fölött, aztán lassan emelem a fény intenzitását és idejét.

Még moha és montecarlo fog bekerülni, tehát nem lesznek ennyire csupaszak a kövek, és remélhetőleg mire beérik már csak itt-ott fog kikandikálni a lávakő.

Fényképet csak telefonnal tudtam készíteni, és eléggé fáradt is voltam, így nem kattintottam túl sokat, és a minőség is elég gyatra lett.

És akkor a képek:
Alapanyag:
spacer.gif
IMAG0676.jpg


Ültetés folyamatban:
spacer.gif
IMAG0686.jpg

spacer.gif
IMAG0687.jpg


Feltöltés után:
spacer.gif
IMAG0688.jpg


Tegnapi állapot (csak a google képszerkesztőjével tudtam rajta picit javítgatni, így ez se lett egy elfogadható kép):
spacer.gif
S5R2SBnxxR99Xl30--QgGdu1hqDLZ6IwKv0a32JT4J8=w1117-h531-no
hello
Szerintem elég baró kis hangulata lenne ha azt a csúcsot lecserélnéd valami kerekebb tömzsibb darabra.:)
 
Jó lesz az ott. Ha bezöldül, és a stemek is belehúznak, más lesz az összkép. Nem titok, hogy koppintottam a scape-et, bár valószínű csak hitvány utánzata lesz az eredetinek, de újrakezdésnek pont jó. A következő scape már egyéni elképzelés alapján épül.
 
hello
Szerintem elég baró kis hangulata lenne ha azt a csúcsot lecserélnéd valami kerekebb tömzsibb darabra.:)
Engem elsőre arra emlékeztet, amikor a teknős kidugja a fejét a páncélból.:D
Adjuk meg a bizalmat, amíg a zöldek beindulnak. Ahogy a technikát saccolom, nem kell tavaszig várni;)
 
Köszi a bizalmat!
Az EX1200 munkába állt az akva alatt, és a CO2 rendszert is sikerül beállítani. A stemek már nekilódultak picit, és a bonsai is ereget néhol buborékokat. Azért van különbség a 2224 és a tetra között. Akkora cunami lett az akvában, hogy nem árt, ha sikerül összeütnöm a reaktoromat végre, így egy difivel kevesebb az akvában, és a flow is normalizálódhat. Mohák és monte carlo került még be, így teljes lett a növénypaletta. Holnap lesz egy hetes az akva, következik a türelemjáték a világítással, és a reménykedés, hogy az algák nem lendülnek bele nagyon.
 
Hétvégén sikerrel beindítottam a DIY reaktoromat, így a technika végre teljessé vált. A növények szépen fotoszintetizálnak, buborékol szinte minden. Most jön a kivárás az első nyírás előtt, és játék a világítással, hogy ne legyen túl sok, és túl kevés se így az első időszakban. A stemek kezdenek nekilódulni, és a többi növény is növöget. A mohák hozzák a szokásos lassú startot, de alakul majd az is. A középső ösvény még biztos sok átalakításon fog átesni, kerülnek még be kövek, és majd látom, hogy a növények hogy veszik birtokba.
Egy tegnapi telefonos kép:

IMAG0701_1.jpg
 
Három hetes lesz ma az akvárium. A növények terjeszkednek, és nőnek szépen. Néhány változtatás azért már érik a fejemben. Néhány algafaj is bejelentkezett, remélem nem durvul el a helyzet. Amano garnélákat próbálok beszerezni, de felénk ez nem a legegyszerűbb. Lehet, hogy halak is kerülnek be a hétvégén, ez attól függ, hogy a barátom eljut-e egy tenyésztőhöz.

Egy tegnapi telefonos kép:

IMAG0711_2.jpg
 
Pénteken lett 5 hetes az akvárium. Halak, garnélák kerültek be, és jól érzik magukat. Az alga is felütötte a fejét szépen, van ecset egy kevés, és fonal is jócskán. Cyano is megjelent, minden nap próbálom eltávolítani, hátha megunja végre. A növéyek növögetnek, de gyanús, hogy ebből nem lesz HAC, csak max 2015-ben. Nem szeretnék félkész akváriummal versenyezni, akkor inkább jövőre futtatom meg. IAPLC-re biztos beérik. Amíg alga van, nem akarnám lejjebb tolni a pilácsot, pedig lassan azt is kéne, hogy jobban akcióba lendüljenek a növénykéim.
Egy minősíthetetlen telefonos kép:

spacer.gif
IMAG0748.jpg
 
Tegnap volt az aktuális vízcsere. Fonál algával még mindig szkanderozok, de reménykedem, hogy előbb-utóbb feladja. Visszavágtam a stemeket, és sűrítettem picit, és a hét közben is nyírkáltam itt-ott a növényeket. A halak jól érzik magukat, nem rösstellik magukat és fényes nappal a szemem láttára ívnak. Ki kellett tennem a 18-as karikát az akvárium sarkába
icon_e_smile.gif
Ivadékra nem nagyon számítok, mert a hímek csemegének nézik az ikrákat, de a biztonság kedvéért egy sűrű rozsdamentes háló felkerült a szűrő beszívójára.
Egy távoli telefonos kép, így az algák nem annyira látszanak:

spacer.gif
IMAG0755.jpg
 
Hétvégén nyírás és vízcsere volt. Hoztam előtte-utána fotót. Fonál alga talán kezd visszavonulni, de a szálkás zöld a riccardiákon és még itt-ott nem nagyon akar. Azon gondolkodtam, hogy lehet megpróbálom esőztetővel, de még nem jutottam oda, hogy feltegyem. Arra gyanakszom, hogy a gyérebb áramlású területeken jelentkezik ez a zöld semmirekellő. Még van hova fejlődni a növényeknek, de azért sokat szépült az indítás óta.

Előtte:

GICInNUpaUdDEiWqI9vHH3SWYVJM7A4mRznATdDPFXc=w701-h292-no


Utána:

E5qyoUEhKpt26e50DNJQsz_8w5hAcfEAHvsNdWva0aA=w702-h290-no
 
Tegnap fényképeztem egyet, ismét csak telefonnal. Úgy gondolom a halak nagyok lesznek, ha igazán "versenyfotót" akarok készíteni. Bár etetés előtt készült a kép, és ilyenkor a frontüvegnél bandáznak, ha meglátják, hogy jövök
icon_e_smile.gif


Íme:

spacer.gif
IMAG0827.jpg
 
Tegnap fényképeztem egyet, ismét csak telefonnal. Úgy gondolom a halak nagyok lesznek, ha igazán "versenyfotót" akarok készíteni. Bár etetés előtt készült a kép, és ilyenkor a frontüvegnél bandáznak, ha meglátják, hogy jövök
icon_e_smile.gif


Íme:

spacer.gif
IMAG0827.jpg
Szuperül néz ki!
Igen ezek a halak nagyok ide. Keress helyettük valami icipicit, sokkal jobb lesz az összkép.
 
Back
Oldal tetejére